Travel & Expense

Samlad data för alla bilresor förenklar rapportskapandet

<span id="hs_cos_wrapper_name" class="hs_cos_wrapper hs_cos_wrapper_meta_field hs_cos_wrapper_type_text" style="" data-hs-cos-general-type="meta_field" data-hs-cos-type="text" >Samlad data för alla bilresor förenklar rapportskapandet</span>

Har du velat få en komplett översikt över alla tjänsteresor med bil i en och samma rapport? Snart blir det enklare än någonsin. Vi arbetar just nu på en förbättring i rapportgeneratorn som kommer att spara tid och minska manuellt arbete för administratörer och chefer.

En datakälla för all körning i tjänsten

För att ge en mer heltäckande bild av företagets resekostnader uppdaterar vi datakällan Bilresa. Inom kort kommer denna datakälla automatiskt att hämta data från både Reseräkningar och Körjournalen.

Det innebär att oavsett om en anställd har registrerat milersättning för sin privata bil i en reseräkning, eller en resa med förmånsbil i körjournalen, kommer du kunna ta ut och analysera data från en samlad datakälla.

Vad innebär detta för dig?

Denna uppdatering förenklar uppföljningen av alla tjänsteresor och ger dig flera direkta fördelar:

  • Förenklad administration: Du slipper sammanställa data från olika delar av systemet manuellt för att få en komplett rapport.

  • Komplett analysunderlag: Genom att kombinera datan kan du enkelt analysera totala körsträckor och kostnader för alla typer av bilresor.

  • Ökad tillförlitlighet: Risken för fel minskar när manuell datainsamling inte längre behövs.

Denna förbättring kommer att finnas tillgänglig i en kommande version av Flex HRM. Håll utkik!

Relaterade inlägg