Time, Plan, Travel & Expense, Payroll, Employee

Uppdatering av Styrföretag för enklare uppsättning av Payroll

<span id="hs_cos_wrapper_name" class="hs_cos_wrapper hs_cos_wrapper_meta_field hs_cos_wrapper_type_text" style="" data-hs-cos-general-type="meta_field" data-hs-cos-type="text" >Uppdatering av Styrföretag för enklare uppsättning av Payroll</span>

För att förenkla administrationen och garantera en enhetlig konfiguration mellan olika bolag finns sedan tidigare funktionen Styrföretag. Nu har vi tagit ett stort kliv framåt och lanserat en kraftfull utökning av funktionen, med ett tydligt fokus på att underlätta för dig som arbetar med implementation av Payroll.

Spara tid och säkerställ kvaliteten

Är du lönekonsult eller administratör som ofta sätter upp nya företag i systemet? Då kommer du att uppskatta den här nyheten. Genom att använda ett mallföretag kan du nu synkronisera en nästintill komplett grunduppsättning av löneinställningar till nya företag. Detta minskar inte bara den manuella administrationen avsevärt, utan minimerar också risken för fel och säkerställer att alla bolag följer samma standard från start.

Vad kan synkroniseras?

Vi har lagt till en hel rad centrala register i Styrföretag som du nu kan synkronisera. Detta gör att en grundkonfiguration blixtsnabbt kan spridas till flera bolag. De nya registren är:

  • Personalkategori

  • Semesterlöneformler

  • Ackumulatorer

  • Systemfasta lönearter

  • Frånvaroorsaker

  • Utbetalningsgrupp

  • Generella löneartsformler

  • ATK/ATF-avtal

  • Importmallar

Vi har även förbättrat gränssnittet med tydligare texter och lagt till en möjlighet att exportera felloggen. Allt för att ge dig full kontroll och göra dina implementationer snabbare, enklare och med ännu högre kvalitet.

Relaterade inlägg